Jdi na obsah Jdi na menu
 

POČÁTKY 

*****

Obrazek

*****

Naše dechová kapela nese přívlastek POČÁTECKÁ - podle názvu města, ze kterého pochází. Počátky leží v překrásné krajině Českomoravské vrchoviny, na Vysočině. V krajině bohaté na nejrůznější památky - zámky, zříceniny hradů, kostely, kaple, památné stromy... Leží v kopcích pokrytých lesy, s bohatstvím rybníků, pramenů potoků, které jsou počátky velkých řek. Odtud město odvozuje původ svého jména.

Právem jsou počátečtí pyšní na svého rodáka Otokara Březinu ( vl. jménem Václava Jebavého ), nejvýznamnějšího básníka českého symbolismu. Narodil se 13.9. 1868 rodičům Kateřině Fákové a Ignáci Jebavému jako druhorozený syn ze třetího manželství. Po ukončení školní docházky na počátecké škole odešel studovat do Telče. Po učitelském působení v Jinošově a Nové Říši odešel do Jaroměřic, kde je i pochován. Zemřel 25.3. 1929. Počátecké Městské muzeum je správcem památníku - Rodného domu Otokara Březiny. Stálá expozice je věnována dílu a odkazu básníka přímo v jeho rodném domku v Počátkách.  Z Březinových myšlenek :

"Naštěstí mým rodištěm bylo malé městečko české - Počátky, kde i báby na trhu vyčkávaly kupce s brýlemi na nose a s knihou v klíně a i ševcovští učedníci mého otce v neděli odpoledne zasedali ke knize..."

V jeho sousedství prožíval dětství jiný významný umělec, hudební skladatel Vítězslav Novák, který získal v Počátkách své první hudební vzdělání.

Počátecké náměstí je barokně upravené a v roce 1720 dostalo do středu žulové trojboké sousoší se sv. Janem Nepomuckým a kašnou. Koneckonců - možná je vám tahle kašna povědomá, ano:

 "...vlasy paní Sládkové a tato kašna jsou ozdobou tohoto města..."  .

Vzpomínáte? Jistě, citát pochází z filmu Postřižiny, který režisér Jiří Menzel natáčel v roce 1980 v historickém centru Počátek. A není divu, že si vybral právě toto město. Jako dobová kulisa je téměř ideální. Historické jádro města je dnes památkovou zónou.

To bylo trošičku ze slavné historie Počátek. I v současné době zde máme pestrý kulturní život a dodržují se některé významné tradice jako např. Václavské slavnosti a Den přírody, který je známý v širokém okolí.

Nejen na tyto, ale na všechny akce u nás vás srdečně zveme.

*****

Obrazek